Giriş yap
Super Junior Üyeleri
Anket
Super Junior Biasınız Kim?

Aşağa gitmek
YumSica Jjang
YumSica Jjang
Administrator
Administrator
Mesaj Sayısı : 1428
Katkı Düzeyi : 4694
Kayıt tarihi : 13/11/10
Location : Turkey
[180831] Billboard Haberi "Super Junior Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey" DOqO03
https://www.superjuniorturkey.com/

[180831] Billboard Haberi "Super Junior Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey" Empty [180831] Billboard Haberi "Super Junior Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey"

Bir Perş. Eyl. 13, 2018 2:28 am
[180831] Billboard Haberi "Super Junior Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey"

[180831] Billboard Haberi "Super Junior Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey" GDMAQb


K-pop ikonları Super Junior sayısız ödül kazandı ve birçok rekora imza attı. Ama bu hafta parıldama sırası fan topluluklarına, ELF veya Everlasting Friends'e, gelmişti ve bu seneki Billboard Fan Army Face-Off'ta zirveye tırmandılar.

Dünya çapındaki milyonlarca fanlarla, SuJu'nun ELF'inin bir araya gelip oylamaya hükmetmesi hiç de şaşırtıcı değil. Ancak bu aynı bir miras gibi olan Kore grubuna aşina olmayanlar için, bilinmesi gereken bazı şeyler:

1. Super Junior şu anda 13. yılında

2005 Kasım'ında çıkış yapan Super Junior 2000lerden bu zamana kadar aktif kalabilmiş ve de sektörün sınırlarını zorlamaya devam eden bir avuç kadar gruptan bir tanesidir. En son Nisan'da yayınlanan, Leslie Grace ve Play-n-Skillz ile işbirliklerinden ortaya çıkan singleları "Lo Siento" ile K-Pop'ta büyük bir etki bıraktılar. Üç dilden sözler bulunduran bu parça Latin Dijital Şarkı Satışı listesine 13. sıradan girdiğinde bir Latin Billboard listesine çıkan, tarihteki ilk K-Pop şarkısı oldu -- 13. yıllarında şanslı bir 13. sıra.

2. Kariyerlerinin zirvesinde olan, 15 adam "Super Junior" unvanını aldı

Beklentilerle birlikte, her yıl ayrılan ve eklenen üyeleriyle Super Junior ‘05 olarak bilinen rotasyonel bir grup olarak kuruldu, 12 üye ve ana dizilimi son haline getirmek için sonradan eklenen Cho Kyuhyun ile aktivitelerine başladı. Sonrasında Zhou Mi ve Henry Lau, Çin müzik piyasasına yönelik müzik yayınlayan alt grup Super Junior M'e katıldı. Yıllar geçtikçe üyelerin kişisel sebepleri ve/veya Güney Kore ordusunda zorunlu askerlik görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle grup, çeşitli ayrılıklar ve eksiklikler gördü. Yayın sırasında aktif olarak promosyon yapan sekiz üye: Leeteuk, Shindong, Eunhyuk, Donghae, Ryeowook, Siwon, Yesung, ve Heechul.

3. İlk defa bünyesinde Çinli bir üye bulunduran ve ilk defa Mandarin piyasasına bir alt grup sunan Koreli grup

Şu sıralar, K-Pop’ta yabancı uyruklu üyelerin bulunması sıradan bir şey olsa da, eskiden 2005’te, Han Geng (Kore’de Hankyung olarak tanınır.) bir K-Pop grubunda çıkış yapan ilk Çin vatandaşıydı. Çin vizesi sahiplerinin yayınlara katılmasına izin vermeyen kanunlar yüzünden bazı Güney Kore televizyon kanallarına çıkamaması da dahil Super Junior’da bulunduğu süre zarfında bazı temel sorunlarla karşılaşmasına rağmen, Han, K-Pop’un Çin piyasasına girmesine yardımcı olan bir öncüydü. 2008’de, Super Junior-M’in, hem Koreli hem de Çinli üyeler bulunduran bir alt grup, lideri oldu ve bu takım C-Pop dünyası genelinde popüleriteye ulaştı.

Han gruptan 2009 sonlarında SM’e açtığı sözleşme feshi  davasıyla birlikte ayrıldı ancak Kore müziğine olan etkisi inkar edilemez, ve bu sayede bugünlerde sektörde çalışan çok sayıda Çin uyruklu K-Pop yıldızı var. SM Entertainment gruplarının birkaç Çinli üye ve Çin odaklı alt grupları bulunuyor, ayrıca az zaman önce şirket ileriki tarihlerde çıkış yapacak Çin odaklı bir NCT grubunu da duyurdu.
Çeviri
mysterysj & pureunkirin

4. Onlar eğlence sektörünün çok yönlüleri ve yaratıcıları

Super Junior bir erkek grubu olduğu gibi onlar da farklı kişiliklerle ve yeteneklerle dolu bir grup. Şarkıcı olarak solo kariyerini takip eden üyelerin yanında birçoğu da oyunculuk ve MC'lik de dahil olmak üzere diğer eğlence alanlarında başarılı olmuş ve tanınmıştır. Bir grup olarak birçok gerçeklik şovunda yer alıyorlar ve üyelerin çoğu komedyen televizyon kişilikleriyle tanınıyor. Kısa bir süre önce kıdemliler olarak genç K-pop gruplarını öne çıkardıkları bir platforma dönüştürdükleri kendi şovları Super TV'yi sunmaya başladılar. Üyeler son yıllarda şarkı yazımı, müzik videosu yönetmenliği gibi çeşitli alanlarda gittikçe daha fazla yer aldılar.

5. "Safir Mavisi" varken, kimin elmasa ihtiyacı olur ki?

Çoğu K-Pop grubu gibi, Super Junior'ın da hem sanatçıların kendileri hem de fanlar tarafından kullanılan belirli bir rengi var. Parıl parıl, mücevherlerden esinlenilmiş bu ton on yıldan fazladır ELF'i diğerlerinden ayırt ediyor, ayrıca grup, fan topluluğuna adadıkları, bu rengin adını yansıtan; 2007'nin "Don’t Don" albümünden “Sapphire Blue” ve 2013'te yayınladıkları Japonca singleları “Blue World” gibi birçok şarkı da yayınladı.

6. Super Junior kendi markasına sahip ilk SM Entertainment grubudur

Label SJ, SM Entertainment tarafından, Super Junior'ın ortak ve solo aktivitelerini  yönetmek üzere tasarlanan özel bir marka olarak Kasım 2015'te kuruldu. K-pop güç merkezinde, ilk kez yalnızca bir gruba adanmış bir yan kuruluş kurmaya imza atmalarıyla göze çarptılar. O zamandan bu yana Super Junior yapımları Label SJ'den çıktı ve grup çalışmalarını SM'inkinden ayırt etmek amacıyla sosyal medyada sürekli #LabelSJ etiketini kullanıyor. Her ne kadar ayrı bir markaya sahip olsa da Super Junior hala SM himayesinde çalışıyor ve SMTown konserlerine düzenli katılım gösterme de dahil olmak üzere büyük SM etkinliklerinde yer alıyor.

7. Dans popu için gelin, balladlar için kalın

Grup bağımlılık yapan şarkılarıyla tanınsa da, kariyerleri süresince akıcı  electro-R&B ve yumuşak popa ciddi ölçüde asıldı. Super Junior’ın diskografisi grubun vokal renklerinin karışımından beslenen duygusal parçalarla dolu, öyle ki  rapçileri bile yıllar boyunca olgunlaşarak yetenekli şarkıcılara dönüşmüşler. Genelde nakaratları akılda kalan dans şarkıları üzerinde yoğunlaşmalarına rağmen, geçen yıl grup Play albümünden albüm öncesi şarkısı olarak Donghae'nin yazdığı duygusal pop-rock ballad “One More Chance”i yayınladı.

8. Ve buna yönelik bir alt grupları var

Kendi kariyer yollarının çoğunun peşinde koşan üyeler barındıran geniş bir grup olmaları nedeniyle, kimi zaman tüm SuJu'yu bir araya getirmek zor bir iş, bu nedenle grup yıllardır daha küçük birkaç gruptan faydalanıyor. Daha önce bahsedilen Super Junior-M'le beraber, grup ilk zamanlarında Kore trot tarzı müziği üzerine odaklanan Super Junior-T ve  “mutlu”* bubblegum pop tarzı şarkılar çıkaran Super Junior-H gibi grupları gördü geçirdi. Son zamanlara gelirsek, bu yıl Japonya'da ve Kore'de birkaç albüm çıkaran Donghae ve Eunhyuk ikilisiyle en aktifleri Super Junior-D&E, bu ayın başında yeni şarkıları "'Bout You"yu yayınladı. Ana vokalistler Kyuhyun, Ryeowook ve Yesung'un oluşturduğu, grubun ballad odaklı üçlüsü K.R.Y'ın Kyuhyun askerlik görevini bitirince geri dönüş yapması bekleniyor.

*Super Junior-H'ın açılımı Super Junior-Happy(Mutlu)'ye atıfta bulunulmuş.

9. “The Last Man Standing” (Ayakta Kalan Son Adam) veya “Supermen”, bunların hepsi Super Junior

Yıllar geçtikçe, grup kendini, en dikkat çekeni ikonik süper kahraman Superman olmak üzere, çeşitli takma adlarla bağdaştırdı. Bu bağın derinliği grubun resmi fandom lightstickinde Man of Steel logosundan benzetme bir logo bulunması derecesinde. Bir başka popüler olanı ise “The Last Man Standing” (Ayakta Kalan Son Adam); geniş çaplı, uzun ömürlü kariyerlerinin bir yansıması. 2000'lerin başından gelen tek aktif K-Pop erkek grubu olmasalar da, Super Junior da ELF de grubun tarihi etkisiyle gurur duyuyor ve sayısız iniş ve çıkışlara karşın, sektördeki ilişkilerini devam ettiriyorlar. Birkaç araba kazası, kişisel sorunlar ve gösterilerde çok sık tekrarlanan sıra değişikliklerinden etkilenmiş olsalar da kendilerini kariyerlerine ve fanlarına adamış durumdalar, bu da unvana yansıyor.

10. K-pop'ın bu evreye gelmesinden büyük ölçüde onlar sorumlular, ve bundan hiç de “Sorry Sorry”* değiller

Super Junior'ın K-pop'ı Çin piyasasına sürmesi ve hatta şimdi de yönlerini Latin alanına doğrultması yeterli gelse de, onlar en çok K-pop dünyasının uluslararası alanda yayılışını pekiştiren sektörün en önde gelen popüler hitlerinden birisini ellerinden bulundurmalarıyla tanınıyorlar. Modern R&B ve funk öğeleriyle kişiyi dans etmeye sevk eden şarkısı, hoş, özür pozisyonundaki el hareketleri ile fiyakalı ve dolambaçlı vücut hareketleri, “Sorry Sorry”nin müzik videosunun popüleritesini yükseltmişti. “Sorry Sorry”, sektörün dünya çapında ilgi almasına sebep olarak K-pop'ın şu anki evrensel farkındalık seviyesine gelmesinde öncülük eden o seneki birkaç Korece müzik videosundan biriydi.

*"Sorry", İngilizce'de üzgün anlamına geliyor. Super Junior'ın K-pop'u dünyaya tanıtan şarkısı “Sorry, Sorry”ye atıfta bulunulmuş.

_________________________________________________
[180831] Billboard Haberi "Super Junior Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey" Jq0Mmm
Super Junior Turkey
BLUELF TEAM ♥ Çeviri Ekibi
[180831] Billboard Haberi "Super Junior Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey" 00a0JV
Heeeunhae
Heeeunhae
Junior ELF
Junior ELF
Mesaj Sayısı : 5
Katkı Düzeyi : 19
Kayıt tarihi : 29/03/18
[180831] Billboard Haberi "Super Junior Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey" DOqO03

[180831] Billboard Haberi "Super Junior Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey" Empty Geri: [180831] Billboard Haberi "Super Junior Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey"

Bir Salı Ekim 02, 2018 9:37 am
Message reputation : 100% (1 vote)
:ryeowook02:
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap verebilirsiniz