Super Junior Turkey - 슈퍼주니어

Hoş geldiniz!

Giriş yaparken sadece kullanıcı adınızı kullanmalısınız...

Üye olarak daha eğlenceli vakit geçirebilir, chat panelini kullanabilir, çevirilere yorum yapabilir, yöneticilere mesaj atabilirsiniz... Kendi ELF profilinizi oluşturun ve Siz de hemen Turkish ELF ailesine katılın!!!

Not: Giriş yaparken veya kayıt olurken herhangi bir sorun yaşarsanız, sosyal medya hesaplarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz... :)
Paylaş
YumSica Jjang
Administrator
Administrator
ELF Point : 4289

http://www.superjuniorturkey.com/

BLUElf Team Photoshop Dersleri

Bir Paz Ocak 21, 2018 5:49 pm
Message reputation : 100% (1 vote)

Kullanacağımız program Photoshop CS4, öğrenmek açısından daha kolay olacağı için CS4 ile başlamayı tavsiye ediyorum. Kendim upload ettiğim linke tıklayıp hemen indirmekle başlayabilirsiniz. ^^

1. Ders: Resim Formatları

Kısa bir bilgilendirme olarak ilk dersimize resim fotmatlarıyla başlıyorum, çünkü bir çalışmaya başlarken onu hangi formatta kaydedeceğimize önceden karar vermiş oluyoruz. :)

JPEG: Çok sık karşılaştığımız JPEG formatıyla genelde fotoğraf makinesiyle çekilen orjinal el değmemiş fotoğraflarda karşılaşıyoruz. :giggle: Çünkü JPEG formatı fotoğrafta çok kaliteli bir görüntü sağlıyor. Ancak düzenleme yaptıktan sonra kayıt aşamasında çok kalite kaybettiği için bu formatı kayıt kısmında çok fazla tercih etmiyoruz. ^^

PNG: PNG bizim vazgeçilmezimiz bütün çalışmalarımızı PNG formatıyla rahatlıkla yapabiliriz. PNG özellikle web ortamında çok kaliteli bir görünüm sağlıyor, Photoshop ile hazırladığımız çalışmayı olduğu gibi dışarı aktarabiliyoruz. Ve benim en sevdiğim özelliği transparan kayıt yapmamıza olanak sağlıyor. ^^

Photoshopta resimde görülen damalı zemin transparanlığı ifade eder. Bu resmi kaydettiğimiz zaman alttaki gibi görünecektir. Bu resmi hangi zeminin üzerine koyarsak koyalım arkaplan hep boş görünecektir. ^^ En alttaki örnekte görebilirsiniz. :giggle:

GIF: Videolarımızın sessiz ve kısa halidir gifler. Hareket eden resimler de diyebiliriz. :) Ama gifler de çoğumuz için vazgeçilmez bir parçadır. Özellikle K-pop sektöründe hepimiz gördüğümüz giflere hayran kalıp, keşke ben de yapabilsem diyoruz... (PS Öğrenmeyi en çok gif yapabilmek için istemiştim de) :giggle:

Bazı yerlerde duymuş olabilirsiniz giflerde şöyle bir durum var, bizler PS ile yaptığımız çalışmaları kaydederken sıkıştırarak kayıt yapıyoruz, gif biçiminde kayıt yaparken 8-bit yani 256 renge kadar kayıpsız sıkıştırma yapabiliyor. Çok büyük boyutlu ya da aşırı derecede farklı renklendirmelerin olduğu bir çalşma hazırladıktan sonra kaliteli kayıt yapılamamasının sebebi budur. :)

Birinci dersimiz bu kadar, bir daha ki derste öğrenmek istediklerinizi, düşüncelerinizi, dersten sonra öğrendiklerinizle alakalı örnek çalışmalarınızı yorumlarda mutlaka bekliyor olacağım... ^^ Bu dersleri yönlendirecek olan sizsiniz BLUElf Team.  :heart:

Super Junior Turkey
BLUELF TEAM ♥ Çeviri Ekibi